درباره نشریه

 

فصلنامه مطالعات برنامه درسی اولین نشریه علمی پژوهشی حوزه برنامه‎ریزی درسی ایران است. این نشریه ی متعلق به انجمن مطالعات برنامه درسی از زمستان 1384 فعالیت خود را آغاز کرده است. در این دوره چهارده ساله، ابتدا آقای دکتر مهرمحمدی از 1384 تا 1388 (شماره های 1 تا 14) و بعد آقای دکتر موسی‌پور از 1388 تا اکنون (از شماره 15 تا 51) به عنوان سردبیر ایفای نقش کرده‎اند.

 

تناوب انتشار نشریه و زبان انتشار آن:

تناوب انتشار نشریه به صورت فصلنامه می باشد. مسوولین نشریه نسبت به دریافت و انتشار مقالات اصیل و کامل علمی – پژوهشی و مقالات مروری که در راستای اولویت های نشریه بوده و تا کنون در هیچ نشریه، کنفرانس و یا کتابی به چاپ نرسیده باشد، پس از انجام فرآیند بررسی اولیه و فرآیند داوری دقیق اقدام می ­نماید. با توجه به اینکه زبان اصلی انتشار  مقالات زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی می­ باشد، لذا این نشریه آماده دریافت مقالات محققین مختلف از سراسر کشور در حوزه­ های مربوطه می ­باشد. اما با توجه به سیاست های مسوولین نشریه برای حضور نشریه در پایگاه های معتبر علمی، نشریه این آمادگی را دارد تا نسبت به دریافت و بررسی مقالات کامل علمی به زبان انگلیسی اقدام نماید تا پس از دریافت مجوزهای لازم نسبت به انتشار آنها در ویژه نامه و یا شمارگان خاص اقدام به چاپ نماید.

 

هزینه های بررسی(داوری) و چاپ و انتشار مقالات در نشریه:

طبق مصوبه جدید هیأت مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی ایران _مورخ ۱۴۰۱/۶/۷_ رسال مقاله برای نشریه و انجام فرایند داوری با دریافت هزینه به صورت زیر انجام می پذیرد:

مرحله دریافت (سابمیت): 150 هزار تومان

مرحله ورود به داوری تخصصی: 250 هزار تومان

مرحله پذیرش و چاپ: 400 هزار تومان.

هزینه داوری و پذیرش  به شماره حساب 98529535 (بانک تجارت) یا شماره کارت (5859-8370-0039-4953)  به نام انجمن مطالعات برنامه درسی ایران واریز شود.

روند بررسی مقالات در نشریه:

مقالات دریافتی پس از بررسی اولیه توسط سردبیر نشریه و تائید با حوزه های مورد نظر نشریه،  مقالات در هیات تعیین داوری شده و برای حداقل 3 داور ارسال می گردد. پس از طی فرآیند داوری دقیق توسط حداقل 3 داور و تائید توسط حداقل 2 داوری و انجام اصلاحات لازم می تواند موفق به اخذ پذیرش گردد. 

 

هزینه دسترسی به مقالات آرشیوی:

از آنجایی که سیاست اصلی این نشریه بر ترویج و گسترش علم در بین تمام محققین دنیا می ­باشد، لذا دسترسی به تمامی مقالات آرشیوی این نشریه به صورت رایگان می­ باشد.

 

حقوق مولفین و ناشر:

مسوولین نشریه حقوق معنوی آثار مقالات را متعلق به نویسندگان دانسته و حقوق مادی و معنوی مقالات منتشر شده در نشریه را نیز برای ناشر محفوظ می دارد.

 

اصول اخلاقی در  نشریه:

از آنجایی که صداقت و راستی در انجام تحقیقات علمی مبنای کار سردبیر و اعضای هیات تحریریه نشریه می­ باشد، لذا تیم  نشریه همواره تلاش می­ نماید تا نسبت به  جلوگیری از تقلب و کپی برداری در مقالات علمی را سرلوحه خود قرار دهند. بر همین اساس قبل از بررسی و انتشار مقالات نسبت به بررسی مقالات با استفاده از نرم افزارهای مشابه یاب اقدام و پس از طی مراحل داوری نسبت به آنها اقدام لازم را انجام می دهد. همچنین به منظور شفافیت در کار در برخورد با تخلفات صورت گرفته در حوزه نشر آثار از شیوه نامه برخورد با تخلفات علمی کمیته نشر  مطالب علمی(COPE) استفاده نموده و در راستای عضویت در این کمیته اقدام نموده است.